Управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради

У 2021 році відзначають 260-річчя існування Виблівського Свято-Троїцького храму та 130-річчя освячення існуючого нині храму

Як і у більшості сіл громади у Виблях одним із найстаріших пам’яток історії та архітектури являється храм. Свято-Троїцький храм збудований на найвищому місці в селі.

Храм вражає не лише своєю архітектурою, а й історією створення та існування. Перші писемні про Троїцьку церкву сягають 1764 року, тоді прихожани села Виблі надіслали лист-клопотання Чернігівському архієпископу, в якому просили збудувати новий храм. Після листа було розпочато роботи з будівництва нового дерев’яної Троїцької церкви.

Троїцька церква збудована на благодійні пожертвування жителів села Виблі та прихожан з сусідніх сіл. Вибельським сотником Андрієм Тризною було подаровано 20-пудовий дзвін.

При церкві було відкрито церковно-приходську школу, ініціатором і засновником якої був Андрій Тризна. Письмові згадки про школу датовані 1768 роком. Відомо, що церковно-приходська школа діяла при Троїцькій церкві до початку ХХ століття.

Вже в кінці ХІХ століття був розпочатий збір коштів з місцевого населення для будівництва нової кам’яної церкви. Протягом 11-12 років силами дорослих жителів будувалась кам’яна церква, яка стоїть і до нині.

Церемонія відкриття і освячення церкви відбулася 2 червня 1891 року на свято Святої Трійці.

У 30-ті роки ХХ століття було зруйновано дзвіницю та центральний купол, знято і святині церкви, пошкоджено, а подекуди і зруйновано внутрішній інтер’єр. Навіть чавуну огорожу навколо церкви було знято і вивезено. В роки війни церкву використовували як складське приміщення, а також деякий час тут розміщувався госпіталь.

Зовнішній первинний вигляд споруди нажаль не зберігся, лише внутрішній інтер’єр лишився частково у початковому вигляді.

Після війни розпочалось поступове відновлення церкви. Значну реставрацію було проведено в кінці 70-х на початку 80-х років ХХ століття виконано внутрішні і зовнішні роботи по її оновленню.

За допомогою спонсорів-меценатів у 2001 році проведено масштабні реставраційні роботи по оновленню храму, а у 2014 році було встановлено центральний купол.

Сьогодні в храмі можна побачити стародавні фрески: «Архангел Михаїл і Гавриїл», «Кирило і Мефодій» в центрі вівтаря – фреска «Вознесіння Богоматері».

З 1992 року настоятелем Виблівського Свято-Троїцького храму є протоієрей Іван Васильович Малетич.