Управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради

Свято-Троїцький храм села Виблі

Як і у більшості сіл громади у Виблях одним із найстаріших пам’яток історії та архітектури являється храм. Свято-Троїцький храм збудований на найвищому місці в селі.

Храм вражає не лише своєю архітектурою, а й історією створення та існування. Перші писемні про Троїцьку церкву сягають 1764 року, тоді прихожани села Виблі надіслали лист-клопотання Чернігівському архієпископу, в якому просили збудувати новий храм. Після листа було розпочато роботи з будівництва нового дерев’яної Троїцької церкви.

Троїцька церква збудована на благодійні пожертвування жителів села Виблі та прихожан з сусідніх сіл. Вибельським сотником Андрієм Тризною було подаровано 20-пудовий дзвін. При церкві було відкрито церковно-приходську школу, ініціатором і засновником якої був Андрій Тризна. Письмові згадки про школу датовані 1768 роком. Відомо, що церковно-приходська школа діяла при Троїцькій церкві до початку ХХ століття.

Вже в кінці ХІХ століття був розпочатий збір коштів з місцевого населення для будівництва нової кам’яної церкви. Протягом 11-12 років силами дорослих жителів будувалась кам’яна церква, яка стоїть і до нині. Церемонія відкриття і освячення церкви відбулася 2 червня 1891 року на свято Святої Трійці.

У 30-ті роки ХХ століття було зруйновано дзвіницю та центральний купол, знято і святині церкви, пошкоджено, а подекуди і зруйновано внутрішній інтер’єр. Навіть чавуну огорожу навколо церкви було знято і вивезено. В роки війни церкву використовували як складське приміщення, а також деякий час тут розміщувався госпіталь.

Зовнішній первинний вигляд споруди нажаль не зберігся, лише внутрішній інтер’єр лишився частково у початковому вигляді.

Після війни розпочалось поступове відновлення церкви. Значну реставрацію було проведено в кінці 70-х на початку 80-х років ХХ століття виконано внутрішні і зовнішні роботи по її оновленню.

За допомогою спонсорів-меценатів у 2001 році проведено масштабні реставраційні роботи по оновленню храму, а у 2014 році було встановлено центральний купол.

Сьогодні в храмі можна побачити стародавні фрески: «Архангел Михаїл і Гавриїл», «Кирило і Мефодій» в центрі вівтаря – фреска «Вознесіння Богоматері».

З 1992 року настоятелем Виблівського Свято-Троїцького храму є протоієрей Іван Васильович Малетич.

На території Храму росте липа у розщелині якої з’явився нерукотворний образ Ісуса Христа. Сталося це ще у 2007 році, коли під час сильного вітру відламалась гілка і на її місці з’явився образ, який можна спостерігати і сьогодні. Місцеві селяни стверджують, що липа з образом зцілює від недуг, допомагає позбутися болю.

Настоятель Свято-Троїцької храму отець Іоанн (Іван МАЛЕТИЧ), вважає нерукотворний образ дивом Господнім. «Це благодать, диво Господнє. Не випадково зображення з`явилося на дереві, що стоїть у церковному дворі, адже тут намолені місця. Поряд поховані шановані віряни, козаки», – сказав він.

За словами отця Іоанна, це не єдиний випадок в Україні за останній час, коли образи з’являються на деревах. До цього зафіксовано такі випадки у Вінницькій та Полтавській областях. Першою образ у селі побачила жінка, яка 30 років співає у церковному хорі.

Приїжджі та місцеві паломники обв`язали дерево рушниками, поставили навколо вінки, обклали цукерками.

Посилання на Гугл-мапу:

https://www.google.com.ua/maps/place/Holy+Trinity+Church/@51.4523808,31.5070047,14z/data=!4m5!3m4!1s0x46d54aed00b504ef:0x77fcc50982571815!8m2!3d51.4685767!4d31.4919232?hl=ru&authuser=0