Управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради

13 квітня відзначає ювілейний день народження Микола Чава

Багаторазовий чемпіон та призер першостей Куликівщини з шахів і шашок, срібний призер чемпіонату Чернігівської області з шахів серед аматорів, автор двох книг про шахи, людина, яка завжди переймається підтримкою обдарованої молоді, вихованням дітей у кращих спортивних традиціях.

    Микола Парфирович Чава народився 13 квітня 1951 року в селі Авдіївка Куликівського району. Вищу освіту здобув у Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування. Працював у Куликівській "Сільгосптехніці" інженером, потім в професійному аграрному ліцеї викладачем срецдисциплін.

    Як згадував сам Микола Парфирович, з дитячих років він не міг бути просто спостерігачем спортивних заходів і змагань, хотілося бути їх учасником. Невдовзі виявив у себе здібності до гри в шахи, а вже навчаючись у Ніжинському профтехучилищі, за рік став чемпіоном Ніжина серед учнів навчальних закладів.

    Після армійських лав, проживаючи в Авдіївці, а працюючи в Куликівці, часто добирався до рідного села пішки. Так виникло ще одне захоплення- біг, а взимку- біг на лижах. Пізніше, займаючись у видатного тренера з легкої атлетики Григорія Литовченка, за сім років змагань, пробіг 38, 8 кілометрів!

    Вже працюючи на вищевказаних посадах, Микола Парфирович постійно брав участь в змаганнях з шахів районного та обласного рівнів, його суперниками в районі було чимало відомих, впливових, авторитетних людей.

    Але приходить час, коли людина розуміє, що вже багато чого досягнуто і основну увагу потрібно приділяти родині. Так пан Микола почав тренерську діяльність у дитячо- юнацькій спортивній школі.

    Багато його вихованців стали чемпіонами і призерами Чернігівської області серед ліцеїв та профтехучилищ, призерами обласних змагань учнівської молоді. 2018 року вихованці Миколи Чави посіли 5 місце у відкритому чемпіонаті України серед учнівської молоді. Цього ж року сам тренер здобув срібну перемогу у чемпіонаті Чернігівської області серед аматорів.

    Невгамовний шахіст завжди хотів узагальнити свій досвід, а головне залучити молоде покоління до чудової гри, яка розвиває багато потрібних у житті, навичок та рис. Так 2013 року виходить перша книга "Рыцарь шахматной игры" на російській мові, а пізніше, 2016 року, друге видання під назвою "Як козак вчився грати в шахи", на українській та англійській мовах.

    В даний час Микола Парфирович продовжує тренувати учнівську молодь, передаючи свій безцінний досвід вихованцям спортивної школи. Завжди жвавий, енергійний, наполегливий, щирий, позитивний, готовий на співпрацю, навіть якщо змагання треба організувати в короткий проміжок часу. Таким його знають багато жителів громади, знають і поважають.

    Тому сьогодні всі бібліотечні працівники та читачі наших закладів долучаються до привітань з Днем народження та зичать ювілярові міцного здоров'я, родинного затишку, реалізації всього задуманого та ще довгі роки запалювати своєю життєвою енергією юні серця, передаючи їм безцінний життєвий скарб знань і досвіду вправного шахіста!