Управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради

Музей історії туристського клубу «Вогнище» Куликівського центру позашкільної освіти Куликівської селищної ради

Туристичний клуб «Вогнище» – це дітище визнаного за межами Куликівської громади вчителя Ісаака Клейнера, який не уявляв свого життя без своїх учнів, мандрівок, задушевних дружніх розмов і пісень під гітару.

Це місце, де народились цілі туристичні сім’ї, адже в походи вирушають не лише гуртківці, а і дорослі члени турклубу різних поколінь, колишні вихованці Куликівської школи, студенти. І в кожному поході туристи неодмінно згадують свого натхненника – Ісаака Мойсейовича.

На сьогодні керівником туристичного клубу «Вогнище» є Юрій Федоренко, який разом з колективом Центру позашкільної освіти продовжують прививати любов до природи та рідного краю.

Основним напрямком роботи клубу є туристичні подорожі. Щорічно, традиційно, на плотах, велосипедах, пішки, на байдарках проходять туристськими стежками по мальовничих, незвіданих, чарівних місцях неньки-України.

Музей історії туристичного клубу «Вогнище» був створений у 2012 році який мав багату 46-річну історію.

Ідея створення музею ініційована педагогічним колективом Куликівського центру позашкільної освіти.

Відповідно до рішення педагогічної ради створено творчу групу педагогів навчального закладу з організації роботи музею при позашкільному закладі до складу якої увійшли: О.В. Дорохова, Ю.М. Федоренко, Л.С. Казимір, Л.Р. Савенко, Г.О. Качкарда.

Педагогами та вихованцями позашкілля було проведено значну попередню роботу:

- вивчено історичні, архівні та літературні джерела (смт Куликівка, архіви Куликівського ЦПО, районної газети «Поліська правда», районного музею та туристичного клубу «Вогнище»);

  проведено зустрічі з ветеранами туризму, першими туристами Куликівки, керівниками туристських груп;

- здійснено пошуково-дослідницьку та збиральницьку роботу;

- зібрано кількасот музейних предметів і колекційних пам’яток  розвитку освіти та самодіяльного дитячого туризму .

Експозицію музею оформлено частково професійним майстром, більшу частину власними силами (педпрацівники та вихованці ЦПО)

При музеї діють: рада музею, група пошуковців, екскурсійна група, лекторська група, інформаційна група.

Керівник музею – Федоренко Юрій Михайлович, методист Куликівського ЦПО, керівник гуртків туристичного напрямку, директор туристичного клубу «Вогнище».

У музеї містяться матеріали багаторічної роботи групи «Пошук», яка існує з 1980 року і діє по сьогоднішній день.

У 2018 році, до 50-річчя туристичного клубу «Вогнище» музеєм було видано книгу «Дорога життя» – збірка спогадів рідних, друзів, колег, учнів про людину-легенду Куликівки – Клейнера І.М., засновника туристичного клубу «Вогнище». До книги також увійшли вірші та пісні з нотами Ісаака Мойсейовича, фото різних років, вірші різних авторів, присвячені Учителю з великої літери.

Ісаак Мойсейович – непересічна  особистість, талановитий педагог, бард, поет, художник, колекціонер. Музеєзнавці постійно популяризують його творчість у періодичних виданнях: «Поліська правда», «Деснянська правда», «Чернігівський вісник», «Літературний Чернігів». У 2019 році в газеті «Сіверщина» публікувалась серія спогадів про І. Клейнера та його творчі здобутки.

За матеріалами музею та за активної участі і допомоги юних музеєзнавців систематично проводяться  масові заходи:

- змагання з краєзнавчого та спортивного орієнтування;

- квест «Сто питань про Куличий край»;

- просвітницькі заходи-свята з метою популяризації краєзнавчих знань про етнокультурну рідного краю: Святого Миколая, Різдва Христового, Святого Василя або старого Нового року, Масляна, Паска, Покрова;

- змагання зі спортивного орієнтування «Золото Покрови»;

- змагання  «Козацькі забави»;

- туристичні змагання серед педпрацівників Куликівщини.

Окремою сторінкою роботи музею є туристичні подорожі, екскурсії, походи вихідного дня :

- водні подорожі на байдарках по річках Десна, Снов, Сейм;

- пішохідні походи Карпатами та рідним краєм;

- велопоходи Чернігівщиною;

- походи вихідного дня до місцевих урочищ: Селецьке, Буднянський ліс, озера Куликівщини, Ледань.

Музей історії туристичного клубу «Вогнище» - багатофункціональний заклад соціальної інформації, духовний центр туризму Куликівщини, освітній та культурний  осередок.

Головним завданням роботи музею в перспективі є спроможність музею надавати громадськості інтерактивну, предметну та ідейну платформи для глибшого пізнання своєї етнічної ідентичності, нації та всього світу.

Основна мета музею туристичного клубу «Вогнище» – зробити людей кращими, досвідченішими, освіченими.