Управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради

Куликівський краєзнавчий музей

Директор – БЕЗПАЛА Любов Іванівна

Тел.: 097-481-1609, E-mail:  l.i.tacenko@gmail.com

Поштова адреса (місцезнаходження підрозділу): 16300, Чернігівська область, Чернігівський район, смт Куликівка, вулиця Шевченка, 4.

«Хто цінує минуле, той творить майбутнє»

Куликівський народний краєзнавчий музей створено у 1979 році. Від 1980 року має звання «Народний», присвоєне постановою колегії міністерства культури Української РСР від 26 березня1980 року.

Розміщений у приміщенні Куликівсько закладу загальної середньої освіти І –ІІІ ступенів Куликівської селищної ради.

У грудні 2018 року музей перейшов у комунальну власність Куликівської об’єднаної територіальної громади та набув статусу юридичної особи –комунальний заклад «Куликівський народний краєзнавчий музей» Куликівської селищної ради.

Музей налічує 3501 експонат, з них 1954 - оригінальні.

Експозиція музею складається з 2 оглядових зал загальною площею 110 м², в яких представлено історію краю з найдавніших часів до сьогодення.

У першій частині оглядової зали  можна ознайомитися з флорою та фауною Куликівського краю. На презентованих фото можна бачити місцеві краєвиди: ліс «Селецького» (або заповідник «Селецького»), який знаходиться за с. Пенязівкою та озеро «Ледань», що знаходиться в хуторі Уборки (біля с. Горбове) і також є заповідником. Представлені деякі їх жителі: сова, білка, ...

Також відображені сільськогосподарські культури, які вирощуються в нашому краї.

Тут же розміщені  кістки мамонта, які знайдено на березі р. Десна біля с. Кладьківка. Вони тривалий час зберігалися в Чернігівському історичному музеї, згодом їх передано до нашого краєзнавчого музею.

У другій частині першої оглядової зали представлено інтер’єр сільської хати періоду XVI – XX століття.

Головним об’єктом сільської хати була піч. У печі варили їсти, пекли хліб, на печі спали, сушили одяг. Біля печі зберігається діжа для замішування тіста (в минулі часи вважалося ознакою гарної господині в домі: гарно виткані рушники та чиста діжа біля печі). Поруч можна бачити глиняний посуд: горшки, макітри, миски, дерев’яні ковганки та ін..

Біля печі – колиска, в якій господині колисали дітей, коли поралася біля печі. У сім’ях було багато дітей, і тому часто діти доглядали і няньчили один одного.

Також у хаті був ткацький станок – верстать. На ньому ткали полотно, рушники, настільники і таке ін..

Поруч знаходяться: терниця і тріпачка, прядки, гребені, гребінки для обробітку льону (від костриці).

У музеї зберігаються і зразки одягу того часу: різноманітні жіночі вишиванки, козацька кирея або бурка, яку чоловіки одягали коли йшли в козацькі походи, і яка захищала їх від холоду.

Ну і звичайно в кожній хаті були ікони (які висіли на покуті), які дуже часто висіли над столом.

Жлукто – в якому золили одяг (ложили солому а зверху одяг, знову солому і заливали варивом – попіл у киплячій воді, а потім його прали. Попіл діяв як сучасний порошок).

У другій залі музею можна ширше ознайомимося з історією нашого селища і Куликівського краю в цілому.

Тут можна почути історію краю куликового, починаючи з глибокої давнини і до наших днів.

Попрацювати з різними орігінальними документами і предметами ужитку, які розкажуть про минуле краю.

Отримати інформацію про Куликівщину в роки ll Світової війни, героїчні імена її захисників, про роки голодомору, тощо...

Більше дізнатися  про людей, що прославили Куликівщину, а також про міжнародні зв’язки, що активно розвиваються.

Експонати розміщені за розділами: «Природа рідного краю», «Куликівщина з найдавніших часів до початку 20 ст.», «Археологічні дослідження», «Етнографія», «Уродженці краю на фронтах 2-ї світової війни», «Сучасний період і видатні уродженці Куликівщини».

За часів свого існування музей є справжнім культурно-освітнім центром, який дбайливо зберігає історичну, освітню і культурну спадщину рідного краю і є невід’ємною частиною культурного життя Куликівщини.

На сучасному етапі свого розвитку музей розширює свої горизонти, ставить нові цілі, прагне відповідати вимогам сучасного відвідувача.

Незмінним залишається прагнення - зберегти історичну і культурну спадщину для майбутніх поколінь.

Музей організовує тематичні екскурсії, вікторини, виїзні виставки з нагоди державних свят та пам’ятних дат. У 2015 році виготовлено пересувну експозицію, присвячену героям «Небесної сотні» та учасникам військового конфлікту на Сході України. Проводиться робота над створенням експозицій «Наш край в епоху Давньої Русі». Триває інвентаризація фондів музею та оцифрування документів.

Завітайте до музею і ви переконаєтесь, що в його стінах бринить голос історії!