Комунальний заклад «Публічна бібліотека Куликівської селищної ради»
Из «Отчета Черниговской Губернской земской Управы за 1898 год»: «В 1898 году дело устройства сельских библиотек представляется в следующем виде. В Черниговском уезде было открыто двадцать библиотек, каждая с комплектом книг в 100 рублей (с.с. Выбли… Бакланова Муравейка…Куликовка, Ковчин…Салтыкова Девица) |
Бібліотеку – читальню в Куликівці було відкрито 1898 року. Після створення у 1923 році Куликівського району бібліотека стала районною і працювала в пристосованому приміщенні, де були читальна зала та абонемент для обслуговування користувачів. 1962 року після ліквідації району, бібліотека набула статусу зональної бібліотеки Чернігівського району. А з грудня 1966 року після відновлення Куликівськоо району в колишніх межах, бібліотека знову стає районною. З 1969 року бібліотеку розміщують в новозбудованому районному будинку культури.
1975 року Куликівський район перший в області здійснив централізацію бібліотечної мережі, в яку увійшли центральна бібліотека, районна дитяча та 17 бібліотек-філій. З 1977 року центральна бібліотека отримала в користування двоповерхове приміщення колишньої середньої школи, яке згодом стало аварійним, внаслідок цього з 2003 року бібліотечні фонди та меблі ще 3 рази перевозили в інші приміщення.
Сучасний комунальний заклад «Публічна бібліотека Куликівської селищної ради» - це інформаційно-культурний центр, що забезпечує задоволення інформаційних потреб користувачів, надає можливість міжособистісного спілкування жителям громади, організовує їх культурне дозвілля. Бібліотеки позиціонують себе не просто як джерело знань, а й як місце для відпочинку, спілкування та творчості користувачів.
Комунальний заклад на даний час об’єднує центральну, дитячу бібліотеки та 15 бібліотек-філій, де працюють 23 творчих працівників. Книжковий фонд становить 173,2 тис. примірників книг, представлено в ньому й різноманітні періодичні видання.
Комунальний заклад «Публічна бібліотека Куликівської селищної ради» працює щодо основних напрямків, одним з яких є патріотичне виховання. Проводяться заходи до Дня Соборності України, пам’яті Героїв Крут, днів пам'яті Героїв Небесної Сотні, Гідності та Свободи і багато інших.
Читальна зала центральної бібліотеки у своїй роботі реалізує дозвіллєву, інформаційну та освітню функції та популяризує інформаційні джерела, що сприяють вихованню патріотизму, формуванню здорового способу життя, допомозі в соціальному становленні молоді, підтримці творчих здібностей.
Організовуються книжкові викладки та виставки літератури різної тематики та до багатьох пам’ятних та знаменних дат.
Створений патріотичний куточок «Символи свободи», де представлені два прапори, привезені із зони АТО учасниками бойових дій: українська символіка та тематичні інформаційні теки про воїнів АТО з Куликівщини.
Один з основних напрямів роботи комунального закладу - краєзнавство. У читальній залі центральної бібліотеки постійно діє краєзнавчий куточок «Земля любові і надії», присвячений Чернігівській області, «Квітни, рідна земле!», де зібрані матеріали по Куликівщині, виставка-презентація «До «Стежини» на гостини» стосовно розвитку діючої літературно-мистецької світлиці.
Проводиться кропітка постійна робота по формуванню папок-тек з фотоматеріалами «Під їх керівництвом творилась історія Куликівщини». Колишні керівники району різних років, їхні діти, онуки, родичі, надають документи з власних архівів, власноруч пишуться автобіографічні згадки або свої відгуки надають діти. Краєзнавчо-народознавчі кімнати з елементами старовинного вжитку створені і діють у Салтиково-Дівицький, Хибалівській, Авдіївській, Грабівській, Виблівській філіях.
Активно продовжує працювати понад 10 років літературно-мистецька світлиця «Стежина», засідання якої відбуваються щомісячно та присвячені різним літературним датам. Керівник об’єднаня Олександра Митькевич. У своєму доробку за період діяльності світлиця має три виданих збірки: «Первоцвіт», «Коли слово чарує» та «Третій крок». Окрім того, твори стежинівців друкуються на сторінках районної, обласної та всеукраїнської періодики. На даний час завершується спільна робота працівників центральної бібліотеки та редколегії стежинівців по друку четвертої збірки, яка буде мати назву «У світі «Стежини». Поспіль другий рік учасник «Стежини» Володимир Швидун є дипломантом обласного етапу Всеукраїнського поетичного стартапу «Дотиком душі».
Презентації нових видань – одна з вдалих форм роботи: книги «Стріла», земляка Петра Антоненка, збірки пісень з репертуару фольклорного колективу «Оберіг» Смолянського будинку культури «Час рікою пливе…» та «Орлівка. За батьківськими заповітами» Миколи Будлянського далеко не повний список. Ці заходи користуються неабиякою увагою та цікавістю жителів громади.
Чисельні виставки майстрів декоративно-ужиткового мистецтва організовуються та проводяться на належному рівні під час Творчого звіту колективів художньої самодіяльності та аматорів народного мистецтва району, дня Незалежності України, професійних свят освітян, культпрацівників та інших сфер. Тісна співпраця з майстрами, організація персональних їх виставок – одна з вдалих форм роботи КЗ «Публічна бібліотека Куликівської селищної ради»
Активно діють клуби за інтересами в бібліотеках-філіях: «Горлиця» с. Вересоч, «Творчі рученята» с. Виблі, «Диво калинове» с. Горбове, «Чарівний гачок» с. Грабівка, «Краєзнавець» с. Ковчин.
Організовуються та проводяться систематично семінарські заняття для бібліотекарів бібліотек-філій на актуальні теми, підвищення кваліфікації працівників.
В центральній та дитячий бібліотеках працює інтернет, надаються відповідні послуги, є зони WF, є інтернет у бібліотеках-філіях № 8 (Грабівка) та № 2 (Б. Муравійка).
Соціальне партнерство та тісна співпраця КЗ «Публічна бібліотека Куликівської селищної ради» активно відбуваєтья із закладами загальної середньої освіти громади, Куликівським професійним аграрним ліцеєм, Куликівською мистецькою школою, Центром культури, дозвілля і творчості Куликівської селищної ради, сільськими будинками культури, громадською організацією «Спілка жінок Куликівщини», Куликівським центром позашкільної освіти, старостами сіл громади. Налагоджена співпраця з краєзнавцями Володимиром Повозником, Людмилою Богдановою з Куликівки, Анатолієм Ревком з Виблів, Анатолієм Чумаченком з Кладьківки. Постійна та плідна співпраця у бібліотек закладу з Віктором Трушем, депутатом обласної ради, який надає допомогу у проведенні передплати на періодику і вирішенні різних питань, Віктором Зеленським, депутатом Куликівської селищної ради, директором СФГ «Колос», Петром Антоненком, громадським діячем, редактором обласної газети «Світ-інфо», Куликівським відділенням Чернігівського земляцтва в м. Києві.