Управління освіти, культури, туризму, сім'ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради

95-та річниця народження ГЕТИ Андрія Васильовича

ГЕ́ТА Андрій Васильович народився 25 грудня 1926 року в селі Старі Санжари на Полтавщині. У 1930 році сім’я переїхала на Донбас. Там, у місті Красноармійськ, закінчив сім класів середньої школи. Відвідував дитячу художню студію в міському палаці піонерів.

Потяг до малювання Гета відчув з дитинства. Класний керівник і художник-аматор Максим Іванович помітив обдарування учня і порадив йому поступати до Дніпропетровського художнього училища. Але почалася війна, і плани про художню освіту довелося відкласти на невизначений час. Через два роки юний зв’язківець зайняв місце в солдатському строю. Фронтовими дорогами дійшов до Відня, а після Перемоги довелося ще довгих п’ять років відбувати строкову службу. Спочатку в Болгарії, а потім в Німеччині. А мрія стати художником не покидала юнака. Щасливі обставини допомогли в цьому: і в Болгарії – в Софії, і в Німеччині – в Потсдамі мав змогу відвідувати образотворчу студію і вчитися у професійних художників, зокрема у Олександра Тимофійовича Кнюха, киянина, який був на той час начальником Будинку офіцерів у Потсдамі.

У 1947 році на виставці армійських художників у Німеччині за два етюди і картину «Подвиг зв’язківця» здобув другу премію і був переведений продовжувати службу в художній відділ редакції газети «Советская Армия» .

Після демобілізації, у жовтні 1950 року, Андрій Гета їде до Києва продовжувати освіту. Вчиться у вечірній середній школі і відвідує художню студію, якою керував Георгій Киянченко.

Одружується. Дружина Марія Ракітіна підносить 25 грудня 1951 року, в день народження чоловіка, подарунок – народжує сина Сергія, майбутнього відомого художника.

Андрій Васильович поєднує навчання з роботою в художньому відділі редакції газети «Молодь України». 1962 року закінчив Український поліграфічний інститут імені І. Федорова за спеціальністю: художник-графік. Викладач: Михайло Іванов.

Після закінчення навчання та до 1986 року працював художнім редактором журналу «Дніпро».

З 1966 року – учасник республіканських, всесоюзних та зарубіжних художніх виставок. Співробітничає у періодичній пресі та київських видавництвах.

Персональні виставки художника пройшли у Києві, Полтаві, Чернігові та Ніжині.

Гета А.В. - член Спілки журналістів УРСР із 1966 року, член Спілки художників УРСР з 1978 року.

Реалістичні сюжетні композиції, пейзажі, портрети та натюрморти розкривають основні теми та мотиви у творчості художника.

Андрій Гета виконує ілюстрації та оформлення до книг. У своїх роботах використовує різні графічні матеріали: графітний та вугільний олівець, туш, сангіну, пастель, акварель, гуаш тощо. До олійних фарб звертається вряди-годи, хоч ніколи не полишає їх зовсім.

Становище змінюється, коли надходить пенсійний вік, і він будує майстерню в селі Салтикова Дівиця на Чернігівщині. Тут у будь-яку пору, а особливо восени, знаходив Гета мотиви для свого живопису. Недаремно серед його доробку чи не половина – це осінні пейзажі. Його надихає на творчість багата природа Полісся. До 80-річного ювілею Андрія Гети виставка його картин відбулася у Києві, в Будинку художника.

Ветеран мистецтва — так можна назвати Андрія Васильовича Гету, людину, що віддала мистецтву майже сімдесят років, пов’язавши з ним всі свої «радощі і прикрощі».

31 січня 2016 року після тяжкої хвороби перестало битися серце Андрія Васильовича – надзвичайно талановитого та творчого художника.

Твори Андрія Васильовича Гети представлені у музейних та приватних зібраннях в Україні та за її межами.