80 років тому розпочалась нацистська окупація Куликівщини
В ніч на 02 вересня 1941 року супротивник форсував Десну та зайняв плацдарм у районі села Виблі. З цієї дати розпочалась нацистська окупація Куликівського району. Вже 08 вересня ворог ввійшов у Вешинову Муравійку та Куликівку, а вже протягом наступних двох днів захопив майже увесь район.
З перших днів окупації почались масові арешти мирних жителів. Гітлерівці завдавали району великих втрат, багато чого було зруйновано та розкрадено. В Куликівці було розстріляно 49 чоловік, спалено 60 будинків, 77 юнаків і дівчат примусово вислані на каторжні роботи. Всього понад дві тисячі жителів району були вивезенні на роботи до Німеччини.
Але жителі не схилили голови перед загарбниками. Відразу було створено підпільну антифашистську групу на чолі з Лукою Юхимовичем Ющенком, члени якої вели партизанську боротьбу на території району.
На всіх фронтах Великої Вітчизняної війни воювали уродженці нашого району. Вони здійснили тисячі подвигів, їх імена занесені у книгу «Пам’яті», вони увіковічені пам’ятниках, назвах вулиць
Кожен населений пункт району відправляв на кровавий бій своїх односельчан. Понад 10 тисяч жителів району мужньо воювали на різних фронтах війни. За проявлений героїзм 4609 чоловік відмічено урядовими нагородами; 5348 чоловік не повернулися додому; 91 людина загинула у полоні. В роки окупації активний опір окупантами чинили партизанський рух. На Куликівщині був створений і активно діяв партизанський загін «За Батьківщину».
Особливо відзначилися: командир батальйону Мурза Андрій Семенович, командири рот Ющенко Лука, Марусик Максим, командир підривної групи Ліхачов Володимир Лукич, підривники Кратко Геннадій, Зубок Федір.
Звання Героя Радянського Союзу удостоєні 6 жителів району: Мурза і Гузь з смт Куликівки; Дитюк із с. Салтикова Дівиця, Назаренко з с. Хибалівка, Гончар із с. Смолянка; Веремій із с. Орлівка.
Трьома орденами Слави удостоєні: Муцький із с. Виблі та Саєнко із с. Кладьківка. У 1944 році матері, жінки і сестри офіцерів-куликівців звернулись до всіх матерів, дружин і сестер офіцерів Чернігівщини із закликам допомогти фронту. Вони зібрали понад 33 тисячі карбованців на санітарний літак.
Працівники району також намагались по-різному допомогти фронту, як провізією так і грошима на будівництво танкової колони.